B T H Grabowski
tel/fax + 48 (024) 262 36 63
mobil +48 (0) 601 699 460
email: info@bthgrabowski.pl

 
 
 
Untitled Document
| Funkcje + Zalety | | Przegląd typów | | Wyposażenie | | Producent |

 

Przegląd zalet
bardzo tania metoda pomiaru
niezależność od energii elektrycznej
dokładny pomiar także przy niskim natężeniu przepływu
niskie koszty systemowe
prosta kontrola stanu urzadzenia i konserwacja
żadnych potencjalnych nieszczelności
wysoka mechaniczna niezawodność
także przy niskim ciśnieniu roboczym
właściwe dla procesów z ciężkimi i ostrymi warunkami pracy

Obszar stosowania
technika ściekowa
budowa instalacji
chemia
urządzenia kontrolujące filtry
technika budowlana
hudrauliczna regulacja grzewczych / chłodzących urządzeń
opomiarowanie wody chłodzącej
technika medyczna
opomiarowanie czynników chłodzących i nośników ciepła
petrochemia
maszyny myjące
technika basenowa
uzdatnianie wody
technika cieplna

Mechaniczne przepływomierze możemy podzielić ze względu na sposób pomiaru:

Przepływomierze pływakowe do pomiaru cieczy i gazów Przepływomierze pływakowe są ekonomicznie korzystnym rozwiązaniem dla pomiaru cieczy, gazów, pary w zakresie małych przepływów. Oferujemy od prostych niedrogich urządzeń (nie wymagających żadnej zewnętrznej energii) do rozwiązań z komunikacją elektryczną. Wyjście (HART®, PROFIBUS).

Przepływomierze pływakowe zawierają usytuowaną pionowo stożkową rurkę pomiarową ze szkła, metalu, tworzywa sztucznego, jak również unoszącego się specjalnie uformowanego wskaźnika, który może poruszać się od dna do szczytu rurki. W zależności od użycia, wartości przepływu mogą być odczytane bezpośrednio na wysokości krawędzi mierzonej unoszącego się ciała, albo położenie unoszącego się wskaźnika może być przeniesione na zewnętrzny przyrząd.

Przepływomierze klapowe do pomiaru cieczy i gazów

Przy przepływomierzach z wychyłową metodą pomiaru pomiar odbywa się przez odchylenie płytki w trakcie spietrzenia tłoczonego strumienia, która steruje dźwignią wagi. Odchylenie to przekszałcone jest mechanicznie w przytłumiony obrotowy ruch wskazówki. Urządzenie mierzące i kontrolne jest na tyle niezawodne że znajduje zastosowanie przy pomiarze przepływów nawet do 1.350 m3/h. Poprzez konstrukcję kryzy i metodę przekładkową przepływomierze mogą być zabudowane w dowolnych kierunkach przepływu i w dowolnych miejscach instalacji.

Zasada pomiaru dzięki spadkowi ciśnienia z kryzą bocznego strumienia
do pomiaru cieczy i gazów Przepływomierze kryzowe składają sie z kryzy jako czujnika pomiarowego i unoszącego się wskaźnika dzięki któremu odczytujemy pomiar. Dzięki zabudowanej kryzie pomiarowej wytwarzane jest ciśnienie różnicowe. W Bypassie wytwarza się ciśnienie różnicowe strumienia objetości w unoszącym się wskaźniku przepływomierza. Aktualne wysokie wskazanie unoszącego się wskaźnika pomiarowego pokazuje natężenie przepływu głównego strumienia. Wszystkie przepływomierze są zestawione na widoku i mogą być wyposażone opcjonalnie.

Zasada zamykania przepływomierza i zasada działania wskaźnika
w pomiarze natężenia przepływu W armaturze znajduje się oś obrotowa, na której znajduje się klapa wskaźnikowa, która w zależności od prędkości przepływu strumienia będzie się unosić. W stanie spoczynku tzn. wtedy gdy nie ma przepływu, klapa opada pod swoim ciężarem zamykając rurociąg. Obecna ilość przepływu jest z ustawioną klapą dla transparentnych mediów do bezpośredniego odczytu. Dla mętnych nieprzezroczytch mediów odczyt jest przenoszony przez magnes, który zamocowany jest do klapy, wprawia w ruch wskazówkę, która pokazuje odczyt na zewnętrz skali. Skala i wskazówka są chronione od zewnętrznych skutków i zanieczyszczeń szybką z Plexiglassu lub szkła.

 
 
Wykonanie: